The Spendor Classic 4/5 loudspeaker is the most charming and beautifully balanced sounding small Spendor Classic ever. A very compact shelf or stand mount, the Classic 4/5 is a multi-talented loudspeaker, it delivers low frequencies with a remarkable sense of depth and extension and is notably free from the artifi cial brightness and over-blown bass which characterises the sound of most modern speakers.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | 2-way stand or shelf mount loudspeaker |
| Enclosure type | Sealed enclosure |
| Input connection | One pair gold-plated precision binding posts |
| Typical in-room response | 55Hz – 25kHz |
| Power handling | 100 watts unclipped programme |
| Amplifier | 25-100 watts |
| Sensitivity | 84dB for 1 watt at 1 metre |
| Nominal impedance | 8 ohms (min 6.6) |
| HF driver | 22mm polyamide dome |
| Bass/mid driver | 15cm EP77 polymer cone |
| Crossover frequency | 4.2 kHz |
| Net Weight | 5kg |
| Height | 308mm |
| Width | 188mm |
| Depth | 165mm |
| Finishes | Cherry, Walnut Included Magnetic grille, small polymer feet |
| Recommended stand | Dedicated Spendor Classic 4/5 Stand (not supplied) |






















