Classic 99 extends the Classic line with a 450-watt Class D amplifier and 12-inch Amended Pulp-on-Paper down-firing driver housed in genuine dark walnut veneer, delivering richer, bolder bass with greater nuance and air for larger rooms, combining mid-century modern aesthetics with modern high-fidelity performance.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | Closed box, down-firing driver |
| Active Driver Size & Material | 12 in. (305mm) Amended Pulp-on-Paper cone |
| Low Frequency Extension | -6dB at 24 Hz |
| Power Output | 450 watts RMS |
| Amplifier Type | Class D |
| Input Connectors | High Level Neutrik Speakon, Low Level RCA, LFE RCA |
| Wireless Capability | HT-Air MKII Wireless or AirShip II (sold separately) |
| Protection System | Fully electronic set safe, DC fault, output short |
| Mains Input Voltage | 220-240V or 110-120V (market dependent) |
| Supplied Accessories | Mains lead, 10m Neutrik Speakon cable, user manual |






















Reviews
There are no reviews yet.