A full three-way design, the D9.2 presents music with great power and scale. The level of transparency, superbly natural sound and extraordinary resolution draws you in to explore the soundscape and discover every nuance of the highly musical presentation. With perfect proportions and beautiful finish options the D9.2 will complement any level of audio system sonically and visually
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | 3-way floorstanding loudspeaker |
| Vent type | Fifth generation Spendor linear flow, tapered twin-venturi port |
| Enclosure type | Rigid asymmetric braced cabinet with dynamic damping |
| Input connection | Single pair recessed precision binding posts |
| Typical in-room response | 27Hz – 25kHz |
| Power handling | 250 watts unclipped programme |
| Amplifier | 25-250 watts |
| Sensitivity | 90dB for 1 watt at 1 metre |
| Nominal impedance | 8 ohms (min 4.6) |
| HF driver | LPZ 22mm polyamide dome |
| MF driver | 18cm EP77 polymer cone midrange unit |
| LF driver | 2 x 18cm Kevlar© composite cone bass unit Crossover frequency 500Hz, 4.2kHz |
| Net Weight | 35kg |
| Height | 1155mm |
| Width | 210mm |
| Depth | 398mm |
| Finishes | Black oak, walnut, oak, satin white, cherry |
| Plinth | Satin black |
| Accessories | Height adjustable spike feet Magnetic grille |






















