The Spendor A4.2 represents a refined iteration of our beloved, and classic, A4 model, embodying our commitment to continuous improvement and precision engineering. It’s is a slim, modern, compact 2-way floorstanding loudspeaker which fits easily and unobtrusively into any living space. Music remains tuneful and articulate even when the A4.2 is positioned close to a wall or in a small room. The A4.2 is easy to drive and it brings out the best from your amplifier.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | 2-way floorstanding loudspeaker |
| Vent type | Reflex loading |
| Enclosure type | Rigid asymmetric braced cabinet with dynamic damping |
| Input connection | Single pair recessed precision binding posts |
| Typical in-room response | 36Hz – 27kHz |
| Power handling | 125 watts unclipped programme |
| Amplifier | 25-150 watts |
| Sensitivity | 85dB for 1 watt at 1 metre |
| Nominal impedance | 6.75 ohms (min 5.4) |
| HF driver | 27mm polyamide dome |
| Bass/mid driver | 18cm EP77 polymer cone |
| Crossover frequency | 2 kHz |
| Net Weight | 14.5kg |
| Height | 861mm |
| Width | 165mm |
| Depth | 284mm |
| Finishes | Black oak, walnut, oak, satin white |
| Plinth | Satin black |
| Accessories | Height adjustable spike feet Magnetic grille |




















