The Classic 200 delivers an e ortlessly powerful and dynamic performance at all listening levels. An even tonal balance with the legendary Spendor midrange, this loudspeaker really captures the spirit of the performance.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | 3-way floorstanding loudspeaker |
| Enclosure type | Thin walled, damped, braced, sealed |
| Input connection | Three pairs gold plated precision binding posts |
| Typical in-room response | 20Hz – 25kHz |
| Power handling | 250 watts unclipped programme |
| Amplifier | 25-300 watts |
| Sensitivity | 89dB for 1 watt at 1 metre |
| Nominal impedance | 8 ohms (min 6.0) |
| HF driver | 22mm polyamide dome |
| MF driver | 18cm EP77 polymer cone midrange unit |
| LF driver | 2 x 31cm Kevlar© composite bass driver with Kevlar© composite stabilizer disc |
| Crossover frequency | 550Hz, 3.8kHz |
| Net Weight | 55kg |
| Height | 1117mm |
| Width | 368mm |
| Depth | 513mm |
| Finishes | Cherry, Walnut Included Magnetic grille, height adjustable spikes |




















