A sophisticated, compact 2-way, surface loudspeaker. The DS1 delivers music with exceptional resolution and a vibrant realism for when conventional loudspeakers are not desired. It delivers low frequencies with power, scale and authority with a cabinet depth of 135mm. It is easy to place in realworld listening rooms, very capable, and compatible with all good amplifi ers. With a short slim enclosure and smart modern fi nishes, the Spendor DS1 is entirely at home in any listening environment.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | 2-way surface loudspeaker |
| Vent type | Sealed box |
| Enclosure type | Rigid, asymmetric braced, cabinet with dynamic damping |
| Input connection | Neutrik speakON connector |
| Typical in-room response | 60Hz – 25kHz |
| Power handling | 150 watts unclipped programme |
| Amplifier | 25-100 watts |
| Sensitivity | 86dB for 1 watt at 1 metre |
| Nominal impedance | 8 ohms (min 5.8) |
| HF driver | 22mm LPZ polyamide dome |
| Bass/mid driver | 18cm EP77 polymer cone |
| Crossover frequency | 3.8kHz |
| Net Weight | 8.5kg |
| Height | 500mm |
| Width | 275mm |
| Depth | 135mm |
| Finishes | Black oak, walnut, oak, satin white, cherry |
| Accessories | Magnetic grille, Neutrik speakON plug and wall-mount fixings |
























