The Spendor A1.2 is a compact shelf mount design. With the mark 2 version, we have introduced key advancements that preserve the essence of its predecessor while elevating its performance. It delivers music with captivating clarity and a sensitively judged element of warmth and charm. Music remains tuneful and articulate even when the A1.2 is positioned close to a wall or in a small room. The A1.2 is easy to drive and it brings out the best from your amplifier
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | 2-way shelf mount loudspeaker |
| Enclosure type | Sealed |
| Input connection | Single pair recessed precision binding posts |
| Typical in-room response | 60Hz – 26kHz |
| Power handling | 100 watts unclipped programme |
| Amplifier | 25-100 watts |
| Sensitivity | 83dB for 1 watt at 1 metre |
| Nominal impedance | 8 ohms (min 6.4) |
| HF driver | 22mm polyamide dome |
| Bass/mid driver | 15cm EP77 polymer cone |
| Crossover frequency | 4.2kHz |
| Net Weight | 4.8kg |
| Height | 308mm |
| Width | 165mm |
| Depth | 186mm |
| Finishes | Black oak, walnut, oak, satin white |
| Accessories | Magnetic grille |
























Reviews
There are no reviews yet.