The Spendor A7 is a major revision of the highly acclaimed Spendor A6R fl oorstanding loudspeaker. The result is a dramatic uplift in dynamics, resolution and low frequency articulation. The slim modern linear-form cabinet is styled and dimensioned to fit easily and unobtrusively into any living space. The A7 delivers music with striking clarity, excellent bass extension and a sensitively judged element of fun and charm. The A7 is easy to drive and it brings out the best from your amplifier.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | 2-way floorstanding loudspeaker |
| Vent type | Spendor 4G linear fl ow refl ex |
| Enclosure type | Rigid asymmetric braced cabinet with dynamic damping |
| Input connection | Single pair recessed precision binding posts |
| Typical in-room response | 32Hz – 25kHz |
| Power handling | 150 watts unclipped programme |
| Amplifier | 25-200 watts |
| Sensitivity | 88dB for 1 watt at 1 metre |
| Nominal impedance | 8 ohms (min 6.0) |
| HF driver | 22mm polyamide dome |
| Bass/mid driver | 18cm EP77 polymer cone |
| Crossover frequency | 3.7 kHz |
| Net Weight | 17.7kg |
| Height | 934mm |
| Width | 180mm |
| Depth | 305mm |
| Finishes | Black oak, walnut, oak, satin white |
| Plinth | Satin black |
| Accessories | Height adjustable spike feet Magnetic grille |



















