The Classic 100 TI has roots that stretch back to the legendary Spendor BC3. With a new rigid light Kevlar composite 31cm bass driver mounted in a die cast alloy chassis and enhanced with a titanium baffle, the Classic 100 TI delivers music with authority, power and precision while offering improved cabinet rigidity and reduced resonance.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | 3-way stand mount loudspeaker |
| Enclosure type | Twin port refl ex loaded with titanium baffle |
| Input connection | Three pairs gold plated precision binding posts |
| Typical in-room response | 25Hz – 25kHz |
| Power handling | 200 watts unclipped programme |
| Amplifier | 25-250 watts |
| Sensitivity | 89dB for 1 watt at 1 metre |
| Nominal impedance | 8 ohms (min 4.7) |
| HF driver | 22mm polyamide dome |
| MF driver | 18cm EP77 polymer cone midrange unit |
| LF driver | 31cm Kevlar© composite bass driver with Kevlar© composite stabilizer disc. |
| Crossover frequency | 490Hz, 3.6kHz |
| Net Weight | 36kg |
| Height | 700mm |
| Width | 370mm |
| Depth | 433mm |
| Finishes | Titanium baffle Included Magnetic grille |
| Recommended stand | Dedicated Spendor Classic 100 Stand (not supplied) |




















