The Classic 200 TI delivers an effortlessly powerful and dynamic performance at all listening levels with enhanced precision thanks to its titanium baffle. An even tonal balance with the legendary Spendor midrange, this loudspeaker really captures the spirit of the performance while offering improved cabinet rigidity and reduced resonance through its innovative titanium front panel design.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | 3-way floorstanding loudspeaker |
| Enclosure type | Thin walled, damped, braced, sealed with titanium baffle |
| Input connection | Three pairs gold plated precision binding posts |
| Typical in-room response | 20Hz – 25kHz |
| Power handling | 250 watts unclipped programme |
| Amplifier | 25-300 watts |
| Sensitivity | 89dB for 1 watt at 1 metre |
| Nominal impedance | 8 ohms (min 6.0) |
| HF driver | 22mm polyamide dome |
| MF driver | 18cm EP77 polymer cone midrange unit |
| LF driver | 2 x 31cm Kevlar© composite bass driver with Kevlar© composite stabilizer disc |
| Crossover frequency | 550Hz, 3.8kHz |
| Net Weight | 55kg |
| Height | 1117mm |
| Width | 368mm |
| Depth | 513mm |
| Finishes | Titanium baffle Included Magnetic grille, height adjustable spikes |




















