The Classic 3/1 delivers a truly captivating sound with unprecedented transparency and dynamic contrast. E cient, easy to drive and equally at home with tube or solid-state electronics, analogue or digital sources, it always delivers consistent enjoyable sound. A versatile dedicated stand-mount that will work in smaller rooms and close to walls, the Spendor Classic 3/1 o ffers the ultimate in pure listening pleasure.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | 2-way stand mount loudspeaker |
| Enclosure type | Single port refl ex loaded |
| Input connection | Two pairs gold plated precision binding posts |
| Typical in-room response | 40Hz – 25kHz |
| Power handling | 125 watts unclipped programme |
| Amplifier | 25-150 watts |
| Sensitivity | 88dB for 1 watt at 1 metre |
| Nominal impedance | 8 ohms (min 5.9) |
| HF driver | 22mm polyamide dome |
| Bass/mid driver | 18cm EP77 polymer cone |
| Crossover frequency | 3.7 kHz |
| Net Weight | 9.9kg |
| Height | 395mm |
| Width | 220mm |
| Depth | 285mm |
| Finishes | Cherry, Walnut Included Magnetic grille |
| Recommended stand | Dedicated Spendor Classic 3/1 Stand (not supplied) |





















