A larger two-way design built around the 22cm Spendor bass drive unit, the Classic 2/3 draws you into the music in a pure and unfatiguing manner. Combining great punch, weight and subtlety, the Classic 2/3 delivers an enthralling sound with exceptional openness and dynamic contrast.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | 2-way stand mount loudspeaker |
| Enclosure type | Single port refl ex loaded |
| Input connection | Two pairs gold plated precision binding posts |
| Typical in-room response | 35Hz – 25kHz |
| Power handling | 150 watts unclipped programme |
| Amplifier | 25-200 watts |
| Sensitivity | 88dB for 1 watt at 1 metre |
| Nominal impedance | 8 ohms (min 6.8) |
| HF driver | 22mm polyamide dome |
| Bass/mid driver | 22cm polyamide fi bre reinforced cone |
| Crossover frequency | 3.6 kHz |
| Net Weight | 14.5kg |
| Height | 543mm |
| Width | 273mm |
| Depth | 338mm |
| Finishes | Cherry, Walnut Included Magnetic grille |
| Recommended stand | Dedicated Spendor Classic 2/3 Stand (not supplied) |





















