A stylish, contemporary, 2.5-way, centre channel loudspeaker. The DC1 delivers vocals with a vibrant realism that conventional centre speakers cannot match. The DC1 is large enough to deliver deep articulate bass but can still be placed on a shelf or close to walls. Designed to partner the DS1, D7.2 and D9.2, this offers many, high performance configurations, for the most discerning multi-channel music and movie fan.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | 2.5-way centre channel loudspeaker |
| Vent type | Sealed cabinet |
| Enclosure type | Rigid, asymmetric braced with proprietary dynamic damping |
| Input connection | Single pair recessed precision binding posts |
| Typical in-room response | 42Hz – 25kHz |
| Power handling | 200 watts unclipped programme |
| Amplifier | 25-200 watts |
| Sensitivity | 88dB for 1 watt at 1 metre |
| Nominal impedance | 8 ohms (min 4.1) |
| HF driver | 22mm LPZ polyamide dome |
| LF driver | 18cm Kevlar© composite cone |
| Bass/mid driver | 18cm EP77 polymer cone |
| Crossover frequency | 900Hz, 3.7kHz |
| Net Weight | 15kg |
| Height | 192mm (excluding rubber feet) |
| Width | 650mm |
| Depth | 333mm |
| Finishes | Black oak, walnut, oak, satin white, cherry |
| Accessories | Magnetic grille, polymer feet |























