A sophisticated, compact subwoofer delivering dynamic performance with exceptional clarity. The T/9x brings fast, musical bass with deep, powerful low frequencies—elevating both music and home theater systems without compromise. With its Class A/B amplifier and dual 10-inch drivers, it delivers the goods in output and dynamics while maintaining REL’s signature speed and transparency. The compact footprint belies its outsized performance, making it ideal for medium to large rooms where high-performance bass meets refined aesthetics.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | Compact active subwoofer with dual 10″ drivers |
| Driver Type | Front-firing active driver, down-firing passive radiator |
| Active Driver Size & Material | 10 in. (250mm) FibreAlloy™ cone, inverted alloy centre cap |
| Passive Radiator Size & Material | 10 in. (250mm) FibreAlloy™ cone, inverted alloy centre cap |
| Low Frequency Extension | -6dB at 27 Hz |
| Power Output | 300 watts RMS |
| Amplifier Type | Class A/B mosfet |
| Input Connectors | High Level Neutrik Speakon, Low Level RCA (2x) |
| Wireless Capability | REL Arrow (sold separately) |
| Protection System | Fully electronic set safe, DC fault, output short |
| Mains Input Voltage | 220-240V or 110-120V (market dependent) |
| Supplied Accessories | Mains lead, 10m Neutrik Speakon cable, grille, user manual |




















Atsauksmes
Šobrīd nav nevienas atsauksmes