212/SX is a powerful Serie S subwoofer featuring a 1,000-watt NextGen 5 Class D amplifier and four 12-inch drivers delivering exceptional bass extension to 18 Hz with nuanced performance for both music and home theatre.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | Front-firing active drivers, rear passive driver, down-firing passive driver |
| Active Driver Size & Material | 12 in. (300mm) Continuous CastAlloy™ cone |
| Passive Radiator Size & Material | 12 in. (300mm) Continuous CastAlloy™ cone, 12 in. (300mm) Carbon/Carbon flat cone |
| Low Frequency Extension | -6dB at 18 Hz |
| Power Output | 1,000 watts RMS |
| Amplifier Type | NextGen 5 Class D |
| Input Connectors | High Level Neutrik Speakon, Low Level RCA, LFE RCA, LFE XLR |
| Output Connectors | High Level Neutrik Speakon, LFE RCA, LFE XLR |
| Wireless Capability | REL AirShip II (sold separately) |
| Protection System | Fully electronic set safe, DC fault, output short |
| Mains Input Voltage | 220-240V or 110-120V (market dependent) |
| Supplied Accessories | Mains lead, 10m Neutrik Speakon cable, user manual |
























Atsauksmes
Šobrīd nav nevienas atsauksmes