The AW1 is a compact on-wall design. The perfectly proportioned cabinet fits easily and unobtrusively onto any wall, with the supplied tilt/swivel bracket. It delivers surround effects with captivating clarity and realism. The AW1 is easy to drive and brings out the best from your AV amplifier. The tilt and swivel bracket allows for +/-18° tilt and 180° swivel, for perfectly fine tuning the listening position.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | 2-way on-wall loudspeaker |
| Enclosure type | Sealed cabinet |
| Input connection | Single pair recessed precision binding posts |
| Typical in-room response | 55Hz – 25kHz |
| Power handling | 100 watts unclipped programme |
| Amplifier | 25-100 watts |
| Sensitivity | 84dB for 1 watt at 1 metre |
| Nominal impedance | 8 ohms (min 6.6) |
| HF driver | 22mm polyamide dome |
| Bass/mid driver | 15cm EP77 polymer cone |
| Crossover frequency | 4.2kHz |
| Net Weight | 5kg |
| Height | 305mm |
| Width | 165mm |
| Depth | 186mm (mounting bracket adds 75mm) |
| Finishes | Black oak, walnut, oak, satin white |
| Accessories | Magnetic grille, tilt/swivel wall bracket |





















