No.32 is REL’s reference subwoofer, combining a 1,000-watt NextGen 7 Class D amplifier with a 15-inch pure carbon fibre driver to deliver profound bass extension down to 15 Hz with exceptional transparency and dynamics.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | Closed box, front-firing driver reference subwoofer |
| Active Driver Size & Material | 15 in. (380mm) pure carbon fibre cone |
| Passive Radiator Size & Material | N/A |
| Low Frequency Extension | -6dB at 15 Hz |
| Power Output | 1,000 watts RMS |
| Amplifier Type | NextGen 7 Class D |
| Input Connectors | High Level Neutrik Speakon, Low Level stereo RCA and XLR, LFE RCA, LFE XLR |
| Output Connectors | High Level Neutrik Speakon, LFE XLR, Line XLR |
| Dual Parametric Filter | Yes (A and B filters) |
| Wireless Capability | REL Airship II (sold separately) |
| Protection System | Fully electronic set safe, DC fault, output short |
| Phase Switch | Yes, 0 or 180 degrees |
| Gain Control Range | 95 dB |
| Mains Input Voltage | 220-240V or 110-120V (market dependent) |
| Supplied Accessories | Mains lead, 10m Neutrik Speakon cable, grille, Reference Remote with batteries, user manual |






















Reviews
There are no reviews yet.