HT/1205 MKII features a 500-watt Class D amplifier with ultra-fast theater input filters, 12-inch CarbonGlas driver, and sleek modern cabinetry with piano black top plate, delivering exceptional dynamics and output for compact, high-performance home theater systems.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | Closed box, front-firing driver |
| Active Driver Size & Material | 12 in. (300mm) CarbonGlas™ cone with carbon fibre centre cap |
| Low Frequency Extension | -6dB at 22 Hz |
| Power Output | 500 watts RMS |
| Amplifier Type | Class D |
| Input Connectors | Low Level RCA, LFE RCA |
| Output Connectors | Daisy Chain Low Level RCA, LFE RCA |
| Wireless Capability | HT-Air MKII (sold separately) |
| Protection System | Fully electronic set safe, DC fault, output short |
| Mains Input Voltage | 220-240V or 110-120V (market dependent) |
| Supplied Accessories | Mains lead, grille, user manual |






















Reviews
There are no reviews yet.