With a meticulously refi ned crossover network, enhanced cabinet structure and elastomer panel damping the Classic 1/2 delivers music with captivating coherence and transparency. Spendor Classic 1/2 continues to o er the ultimate in pure listening pleasure for serious enthusiasts.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | 3-way stand mount loudspeaker |
| Enclosure type | Twin port refl ex loaded |
| Input connection | Three pairs gold plated precision binding posts |
| Typical in-room response | 30Hz – 25kHz |
| Power handling | 150 watts unclipped programme |
| Amplifier | 25-200 watts |
| Sensitivity | 87dB for 1 watt at 1 metre |
| Nominal impedance | 8 ohms (min 4.0) |
| HF driver | 22mm polyamide dome |
| MF driver | 15cm EP77 polymer cone |
| LF driver | 22cm polyamide & polymer cone with Kevlar© composite stabilizer |
| Crossover frequency | 415Hz, 2.7kHz |
| Net Weight | 22.6kg |
| Height | 621mm |
| Width | 308mm |
| Depth | 374mm |
| Finishes | Cherry, Walnut Included Magnetic grille |
| Recommended stand | Dedicated Spendor Classic 1/2 Stand (not supplied) |






















