HT/1003 MKII delivers 10 dB higher output than its predecessor with a 300-watt Class D amplifier, 10-inch CarbonGlas driver, modern sleek cabinetry, and REL’s acclaimed PerfectFilter technology, providing twice the loudness in a compact package ideal for smaller to medium home theater rooms.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | Closed box, front-firing driver |
| Active Driver Size & Material | 10 in. (250mm) CarbonGlas™ cone with carbon fibre centre cap |
| Low Frequency Extension | -6dB at 24 Hz |
| Power Output | 300 watts RMS |
| Amplifier Type | Class D |
| Input Connectors | Low Level RCA, LFE RCA |
| Output Connectors | Daisy Chain Low Level RCA, LFE RCA |
| Wireless Capability | HT-Air MKII (sold separately) |
| Protection System | Fully electronic set safe, DC fault, output short |
| Mains Input Voltage | 220-240V or 110-120V (market dependent) |
| Supplied Accessories | Mains lead, grille, user manual |

























Reviews
There are no reviews yet.