No.31 is a reference subwoofer featuring a 900-watt NextGen 7 Class D amplifier and 12-inch pure carbon fibre driver, delivering exceptional bass extension to 17 Hz with the same design quality and build as the flagship No.32 in a more compact footprint.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | Closed box, front-firing driver reference subwoofer |
| Active Driver Size & Material | 12 in. (300mm) pure carbon fibre cone with inverted carbon fibre centre cap |
| Passive Radiator Size & Material | N/A |
| Low Frequency Extension | -6dB at 17 Hz |
| Power Output | 900 watts RMS |
| Amplifier Type | NextGen 7 Class D |
| Input Connectors | High Level Neutrik Speakon, Low Level (2) RCA, (1) LFE RCA, (1) LFE XLR |
| Output Connectors | High Level Neutrik Speakon, (1) Low Level RCA, (1) LFE XLR, (1) Line XLR |
| Dual Parametric Filter | Yes |
| Wireless Capability | REL AirShip II (sold separately) |
| Protection System | Fully electronic set safe, DC fault, output short |
| Phase Switch | Yes, 0 or 180 degrees |
| Gain Control Range | 95 dB |
| Mains Input Voltage | 220-240V or 110-120V (market dependent) |
| Supplied Accessories | Mains lead, 10m Neutrik Speakon cable, grille, Reference Remote with batteries, user manual, Line Array Mounting Hardware |























Atsauksmes
Šobrīd nav nevienas atsauksmes