S/510 is a compact Serie S subwoofer featuring a 500-watt NextGen 3 Class D amplifier, 10-inch Continuous CastAlloy active driver with carbon fibre reinforcement, and 12-inch down-firing passive radiator, combining space-saving design with reference-level performance and deep bass to 20 Hz.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | Front-firing active driver, down-firing passive |
| Active Driver Size & Material | 10 in. (250mm) Continuous CastAlloy™ cone |
| Passive Radiator Size & Material | 12 in. (300mm) Carbon/Carbon flat cone |
| Low Frequency Extension | -6 dB at 20 Hz |
| Power Output | 500 watts RMS |
| Amplifier Type | NextGen 3 Class D |
| Input Connectors | High Level Neutrik Speakon, Low Level RCA, LFE RCA, LFE XLR |
| Output Connectors | High Level Neutrik Speakon, LFE RCA, LFE XLR |
| Wireless Capability | REL AirShip II (sold separately) |
| Protection System | Fully electronic set safe, DC fault, output short |
| Mains Input Voltage | 220-240V or 110-120V (market dependent) |
| Supplied Accessories | Mains lead, 10m Neutrik Speakon cable, Line Array Mounting Hardware, user manual |
























Atsauksmes
Šobrīd nav nevienas atsauksmes