Carbon Special is a Serie S subwoofer featuring an 800-watt NextGen 5 Class D amplifier, 12-inch BlackWidow carbon fibre active driver, and 12-inch down-firing passive radiator, delivering exceptional dynamic balance and bass extension to 19 Hz with refined design and custom CS PerfectFilter.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | Front-firing active driver, down-firing passive |
| Active Driver Size & Material | 12 in. (300mm) carbon fibre cone with inverted carbon fibre centre cap |
| Passive Radiator Size & Material | 12 in. (300mm) Carbon/Carbon flat cone |
| Low Frequency Extension | -6 dB at 19 Hz |
| Power Output | 800 watts RMS, up to 1,000 watts RMS |
| Amplifier Type | NextGen 5 Class D |
| Input Connectors | High Level Neutrik Speakon, Low Level RCA, LFE RCA, LFE XLR |
| Output Connectors | High Level Neutrik Speakon, LFE RCA, LFE XLR |
| Wireless Capability | REL AirShip II (sold separately) |
| Protection System | Fully electronic set safe, DC fault, output short |
| Mains Input Voltage | 220-240V or 110-120V (market dependent) |
| Supplied Accessories | Mains lead, 10m Neutrik Speakon cable, grille, user manual |























Atsauksmes
Šobrīd nav nevienas atsauksmes