HT/1508 is REL’s theater flagship featuring an 800-watt Class D amplifier with linear power supply, 15-inch CarbonGlas driver, and purpose-designed home theater filters, delivering devastating output and fast, reactive bass with exceptional compactness for large-scale theater applications.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | Closed box, front-firing driver theater subwoofer |
| Active Driver Size & Material | 15 in. (380mm) CarbonGlas™ cone with carbon fibre centre cap |
| Low Frequency Extension | -6dB at 21 Hz |
| Power Output | 800 watts RMS |
| Amplifier Type | Class D with Linear Power Supply |
| Input Connectors | Low Level stereo RCA, LFE RCA, LFE XLR |
| Output Connectors | Low Level stereo RCA, LFE RCA, LFE XLR |
| Wireless Capability | HT-air MKII Wireless (optional) |
| Protection System | Fully electronic set safe, DC fault, output short |
| Phase Switch | Yes, 0 or 180 degrees |
| Mains Input Voltage | 220-240V or 110-120V (market dependent) |
| Supplied Accessories | Mains lead, REL Couplers for stacking, user guide |






















Atsauksmes
Šobrīd nav nevienas atsauksmes