Dynamic and pure, the D7.2 loudspeaker reveals every nuance of the performance with absolute clarity and resolution. This superbly balanced realism comes from a sophisticated design that is undemanding of placement in the listening room. Easy to drive and efficient the D7.2 is compatible with any amplifier design, from low powered tube amps to powerful solid state designs.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | 2.5-way floorstanding loudspeaker |
| Vent type | Fifth generation Spendor linear flow, tapered twin-venturi port |
| Enclosure type | Rigid asymmetric braced cabinet with dynamic damping |
| Input connection | Single pair recessed precision binding posts |
| Typical in-room response | 29Hz – 25kHz |
| Power handling | 200 watts unclipped programme |
| Amplifier | 25-200watts |
| Sensitivity | 90dB for 1 watt at 1 metre |
| Nominal impedance | 8 ohms (min 5.0) |
| HF driver | LPZ 22mm polyamide dome |
| LF driver | 18cm Kevlar© composite cone bass unit |
| Bass/mid driver | 18cm EP77 polymer cone bass/mid unit |
| Crossover frequency | 900Hz, 3.2kHz |
| Net Weight | 21.2kg |
| Height | 980mm |
| Width | 192mm |
| Depth | 333mm |
| Finishes | Black oak, walnut, oak, satin white, cherry |
| Plinth | Satin black |
| Accessories | Height adjustable spike feet Magnetic grille |





















