The Spendor A2.2 is a true ‘mini’ floorstanding design. The slim modern cabinet fits easily and unobtrusively into any living space. It delivers music with striking clarity and a sensitively judged element of fun and charm. Music remains tuneful and articulate even when the A2.2 is positioned close to a wall or in a small room. The A2.2 is easy to drive and it brings out the best from your amplifier.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | 2-way floorstanding loudspeaker |
| Enclosure type | Rigid asymmetric braced cabinet with dynamic damping |
| Vent type | Reflex loading |
| Input connection | Single pair recessed precision binding posts |
| Typical in-room response | 46Hz – 26kHz |
| Power handling | 100 watts unclipped programme |
| Amplifier | 25-125 watts |
| Sensitivity | 83dB for 1 watt at 1 metre |
| Nominal impedance | 8 ohms (min 6.4) |
| HF driver | 22mm polyamide dome |
| Bass/mid driver | 15cm EP77 polymer cone |
| Crossover frequency | 4.2 kHz |
| Net Weight | 11.4kg |
| Height | 786mm |
| Width | 150mm |
| Depth | 258mm |
| Finishes | Black oak, walnut, oak, satin white |
| Plinth | Satin black |
| Accessories | Height adjustable spike feet |
| Magnetic grille | Yes |


























Reviews
There are no reviews yet.