The Spendor AC1 is a compact centre channel design. The diminutive cabinet fits easily and inconspicuously into any location. It delivers vocals with captivating clarity. Bass remains tuneful and articulate even when the AC1 is positioned close to a wall. The AC1 is easy to drive and matches all Spendor stereo products.
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Description | 2-way centre channel loudspeaker |
| Enclosure type | Sealed cabinet |
| Input connection | Single pair recessed precision binding posts |
| Typical in-room response | 55Hz – 25kHz |
| Power handling | 100 watts unclipped programme |
| Amplifier | 25-100 watts |
| Sensitivity | 84dB for 1 watt at 1 metre |
| Nominal impedance | 8 ohms (min 6.6) |
| HF driver | 22mm polyamide dome |
| Bass/mid driver | 15cm EP77 polymer cone |
| Crossover frequency | 4.2kHz |
| Net Weight | 5kg |
| Height | 165mm |
| Width | 305mm |
| Depth | 188mm (excluding terminals) |
| Finishes | Black oak, walnut, oak, satin white |
| Accessories | Magnetic grille, small polymer feet |





















